Jean Paul Sartre ve Varlık Kavramı

man s face greyscale picture
Photo by Pixabay on Pexels.com

Varolmak. Kendi varlığını hissetmek bu dünyada mümkün mü? Beş duyuyla kendimizi nasıl ispat edebiliriz kendimize? Yaşam ve Varlık aynı şey mi. Ve işin daha da genel sorusu biz bu dünyada niye ve neden varız…

Serseri gibi yaşamak veya milyonlara hükmederek yaşamak. Sonuçta varlar ve varlıklarının bilincinde hareket ediyorlar. Fakat misyonları tamamen farklı. Daha da derin soracak olursam benim evimdeki kedimden ne farkım var? Acaba kedimde bana kendi içinde soru soruyor mudur? Bu adam çok sigara içiyor belkide yakında ölecek böyle giderse peki bana kim mama verecek diye. Yada martılara simit atarken, bu insanlarda amma israfkar parayla aldığı simidi niye havaya atıyor diye?

Eminim Sartre de bu sorularla gününü yiyip bitirmiştir. Akşam kahvesini yudumlarken bir anda odasının köşesinde gezinen sivri sineğe bakarak kendisine komplo teorisi kurduğunu düşünmüştür. Veya yolda giderken bir alaca kuşun ona musallat olacağını, hemde durup dururken.

Neyse yazıya veda etmeden önce sizleri de düşünmeye davet ediyorum. Bizim bir vampir yarasadan veya hortumlu fillerden gerçekten ne farkımız var ???

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir